ASG :

Air Soft Gun to sport podobny do paintballa, jednak góruje nad nim m.in. realizmem używanych replik, a także innš "amunicją". Zabawki ASG, zwane często, acz niewłaściwie "bronią", nie dają się przerobić na pradziwą, ostrą broń i służą do strzelania (rekreacyjnego, sportowego) plastikowymi kulkami o średnicy 6, rzadziej 8 mm. Ogólnie przyjęta konwencja używania w kontekście ASG słowa "broń" jest jednak wygodna, zatem nie raz spotkać się można z takim właśnie, umownym określeniem.

SPRZĘT:

Pistolety, pistolety maszynowe, karabiny itd. używane w ASG są zewnętrznie wiernymi replikami w skali 1:1 autentycznej broni znanej większości z nas tylko z filmów i gier. W Polsce nie ma ograniczeń wiekowych dla użytkowników ASG, nie ma też obowiązku specjalnego oznaczania broni (która przecież niemal nie da się odróżnić od oryginału nawet z niewielkiej odległości). Trzeba jednak podkreślić, że nieumiejętne lub lekkomyślne posługiwanie się sprzętem ASG może prowadzić do uszkodzeń ciała. Niezmiernie ważne jest noszenie podczas zabawy ochronnych okularów osłaniających oczy (lub całą twarz/głowę).

RODZAJE "BRONI":

Ogólnie rzecz biorąc można wyróżnić kilka typów broni ASG ze względu na sposób działania:

Najprostsze modele (lub repliki karabinów wyborowych) wykorzystują ręcznie naciąganą sprężynę, której energia pozwala na oddanie jednego strzału, po czym czynność napinania należy powtórzyć.

Drugą grupę stanowią zabawki z napędem gazowym. Kulka jest wprawiana w ruch dzięki sprężonemu gazowi, który jest uprzednio ładowany ze specjalnej butli do magazynka w broni. "Gaziaki" są najpopularniejsze wśród pistoletów, istnieją też pistolety maszynowe z napędem gazowym.

Wreszcie grupa trzecia to tak zwane elektryki, inaczej AEG. Tu łańcuch przekaźników energii od akumulatora elektrycznego, będącego jej źródłem, do kulki jest dłuższy i obejmuje silnik, sprężynę i sprężone przez tłok powietrze. Większość broni strzelającej ogniem ciągłym to właśnie elektryki.

Oczywiście możliwe są też inne podziały, choćby według klasyfikacji oryginalnej broni, czyli na karabiny szturmowe, pistolety maszynowe itd.